ВПЛИВ ОСОБИСТІСНИХ ЯКОСТЕЙ СТУДЕНТІВ НА РОЗУМІННЯ БРЕХНІ ЯК ПСИХОЛОГІЧНОГО ФЕНОМЕНУ

Автор(и)

  • Natalia Mayorchak Львівський державний університет внутрішніх справ

Ключові слова:

студенти, брехня, обман, суб’єктивне уявлення, особистісні властивості

Анотація

У статті представлено результати теоретичного вивчення феномену брехні й обману, їх види та способи визначення, а також результати емпіричного дослідження, спрямованого на розгляд суб’єктивного уявлення студентами про брехню й обман, взаємозв’язки між уявленнями та особистісними характе­ристиками досліджуваних. Брехня, обман і неправда – складниками соціально-психологічної життєдіяльності людини. Дослідники природних передумов формування психіки справедливо наголошують роль біологічного й спадкового чинників, які визначають розвиток індивіда, що, зі свого боку, стають усе менш сприятливими внаслідок погіршення екології та природного середовища про­живання людини. Обман – це напівправда, що провокує людину, яка її сприймає, на помилкові висновки з достовірних фактів; повідомляючи деякі справжні факти, обманщик зумисне приховує інші, важливі для розуміння відомості. З давніх часів застосовують військову хитрість, в основі якої, звичайно, є обман. У нашому дослідження припускаємо, що індивідуально-психологічні характе­ристики студентської молоді впливають на особливості їх уявлень про брехню, а також відображають їх установчі стереотипи щодо причин, ступеня поши­реності, частоти та доцільності її використання в соціальних контактах. Припускаємо, що відмінності в характері й спрямованості використання брехні відображаються на окремих стратегіях поведінки. Для респондентів, які мають уявлення про обман як спосіб для досягнення власних цілей, харак­терний прояв високого рівня мотивації схвалення, домінування, проникливості, а також схильності до проекції як захисного механізму. Для досліджуваних, які постійно вдаються до брехні, властива нижче самооцінка, але водночас – прагнення до влади та домінування, вони не схильні приймати поради інших і нетерпимі до критики. Для осіб, які вкрай рідко використовують брехню, властиві такі риси, як упевненість у собі, незалежність, реалістичність у судженнях і вчинках, до­мінування інтуїтивного каналу емпатії, що дає змогу респондентові бачити по­ведінку партнерів, діяти в умовах дефіциту вихідної інформації про них, спираючись на досвід, що зберігається в підсвідомості. Для осіб, які вважають можливими існування благородної брехні та її використання, прита­манні такі особливості, як домінування ідентифікації (уміння зрозуміти іншого на основі співпереживань, постановки себе на місце партнера), низька само­оцінка моти­вації схвалення. Для категорії досліджуваних, які не розме­жовують брехню, властива орієнтація на особисті (егоїстичні інтереси), що пов’язується з пере­ва­жанням мотивів власного благополуччя. Для осіб, які використовують брехню ситуативно, унаслідок деяких обставин, характерний прояв низької самооцінки мотивації схвалення, маргінальної орієнтації, що виражається в схильності підкорятись обставинам та імпульсивності поведінки.

 

Біографія автора

  • Natalia Mayorchak, Львівський державний університет внутрішніх справ

    викладач кафедри практичної психології Львівського державного університету внутрішніх справ

Посилання

1. Акименко А. К. Ложь в системе социально-психологической адаптации / А. К. Акименко [Электроннный ресурс]. – Режим доступа : http://snopsy. spb.ru:conf/2008/final_authors.php.
Akymenko A. Lozg v systeme socyalno-psyhologycheskoj adaptacyy [Lies in the social and psychological adjustment] / A. Akymenko [Electronik resource]. – Mode of access : http://snopsy.spb.ru:conf/2008/final_authors.php.
2. Гусейнов Г. Ч. Ложь как состояние сознания / Г. Ч. Гусейнов // Вопр. философии. –1989. – № 11. – С. 64–76.
Gusejnov G. Lozg kak sostojanyje soznanyja [Lie as a state of mind]/ G. Gusejnov // Vopr. fylosofyy. – 1989. – № 11. – P. 64–76.
3. Знаков В. В. Неправда, ложь и обман как проблемы психологи понимания / В. В. Знаков // Вопр. психологии. – 1993. – № 2. – С. 9–16.
Znakov, V. Nepravda, lozg I obman kak prodlemy ponimanyja [Untruth, lies and deceit as a problem understanding the psychology] / V. Znakov // Vopr. fylosofyy. –1993. – № 2. – P. 9–16.
4. Симоненко С. И. Психологические основания оценки ложности и правди¬вости сообщений / С. И. Симоненко // Вопр. психологии. – 1998. – № 3. – С. 78–84.
Symonenko S. Psyhologycheskyje osnovanyja ocenky lozgnosty I pravdyvosti soobschenyj [Psychological bases of assessment falsity and truthfulness of messages] / S. Symonenko // Vopr. fylosofyy. –1998. – № 3. – P. 78–84.
5. Холодный Ю. И. Полиграфы (детекторы лжи) и безопасность: справочная информация и рекомендации / Ю. И. Холодный. – М. : [б. и.], 1998. – 221с.
Holodnyj Ju. Polygrafy (detektory lzgy) i bezopasnostj: spravochnaja dokumen¬tacyja i rekomendacyjy [Polygraph (lie detector) and safety: background informa¬tion and recommendations] / Ju. Holodnyj. – M. : 1998. – 221 p.
6. Экман П. Психология лжи / П. Экман. – СПб. : Питер 2000. – 381с.
Hekman P. Psyhologyja lzgy [Psychology of lies] / P. Hekman. – SPB : Pyter, 2000. – 381 p.

Завантаження

Опубліковано

2015-11-10

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Mayorchak, N. (2015). ВПЛИВ ОСОБИСТІСНИХ ЯКОСТЕЙ СТУДЕНТІВ НА РОЗУМІННЯ БРЕХНІ ЯК ПСИХОЛОГІЧНОГО ФЕНОМЕНУ. Психологічні перспективи, 26, 199-208. https://psychoprospects.vnu.edu.ua/index.php/psychoprospects/article/view/84

Схожі статті

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.