ПСИХОЛОГІЧНИЙ ЗМІСТ МОРАЛЬНОГО В КОНТЕКСТІ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА
DOI:
https://doi.org/10.29038/2227-1376-2018-32-49-59Ключові слова:
особистість,, особистісний розвиток,, моральний розвиток,, цінності,, моральні цінності,, морально-духовна культура,, моральна особистість.Анотація
У статті розкрито науково-практичне значення проблеми морального розвитку особистості. Індивід повинен виховуватися не просто як носій певної суми знань, а як справжній громадянин із властивою йому мораллю, високою культурою праці та поведінки. Тому особливої актуальності набуває питання особистісного розвитку школяра та створення психолого-педагогічних умов для формування його високої моральності. Моральні почуття, як і всі інші психічні явища дитини молодшого шкільного віку, формуються у процесі її навчальної, ігрової та трудової діяльності. Емоції в ставленні до людей є основою формування багатьох моральних почуттів дитини. Аналіз результатів експериментального дослідження засвідчив, що розвиток моральної поведінки учнів може успішно здійснюватися за певних психолого-педагогічних чинників, зокрема таких, як: 1) суспільна потреба й необхідність в активності особистості, що визначається створенням таких умов навчально-виховної діяльності та спілкування, у яких учень є реальним суб’єктом власної діяльності; 2) можливість самореалізації особистості в системі відносин «учитель–учень», «батьки–учень», «учень–учень»; 3) характер емоційного ставлення до школи, оточуючих; 4) комфортність та впевненість школяра в процесі навчально-виховної діяльності й міжособистісному спілкуванні. Для ефективного управління процесом формування моральності в молодших школярів вплив педагога повинен спрямовуватися як на розвиток вікових детермінант становлення моральних цінностей, так і на забезпечення таких психолого-педагогічних умов, які б стимулювали вільний вияв моральних поглядів у навчальній діяльності. Отже, висвітлення проблеми специфіки моралі – це той теоретичний ключ, котрий дає можливість охопити загальну своєрідність моральності – феномену як особистості, так і соціуму. Піднімати такі питання важливо ще й тому, що вони актуальні в контексті педагогічної психології, зокрема в організації навчального процесу, а також у психології значна кількість питань, які потребують розв’язання, стосуються проблеми морально-духовної культури.
Посилання
2. Bulah, I. S. (2003). Psyhologiia osobystisnogo zrostannia pidlitka [Psychology of personal growth of a teenager]. Kyiv.: NPU imeni M. P. Dragomanova [in Ukrainian].
3. Vichalkovska, N. K., Ivanashko, O. E. (2016). Metafora jak zasib socializacii ditei molodshogo shkilnogo viku [Metaphor as Instrument of Socialization of Primary School Age Children]. Psyhologichni perspektyvy – Psychological Prospects Journal, 28, 58–73 [in Ukrainian]. https://doi.org/10.29038/2227-1376-2016-28-21-33
4. Goshovskyi, J. O. (2008). Resocializacija depryvovanoi osobystosti [Resocialization of deprived personality]. Drogobych: Kolo [in Ukrainian].