ТИПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ЯК ОСОБИСТІСНОГО УТВОРЕННЯ ПРАЦІВНИКА

Автор(и)

  • Olena Frolova Східноєвропейський націо­нальний університет імені Лесі Українки

DOI:

https://doi.org/10.29038/2227-1376-2016-27-293-303

Ключові слова:

«емотивно-адаптивна», «когнітивно-нормативна», «афіля¬тивна», «когнітивно-адаптивна», «зріла», «незріла» організаційна ідентичність; кластерний аналіз.

Анотація

У статті обґрунтовано актуальність вивчення феномену організаційної ідентичності. На основі кластерного аналізу даних, отриманих за результатами застосування авторського опитувальника, виокремлено типи організаційної ідентичності з різним внутрішньоструктурним поєднанням її діагностичних показників. Виявлено, що для співробітників з «емотивно-адаптивним» типом організаційної ідентичності характерний низький рівень узгодженості особис­тісних та організаційних цілей і цінностей. Однак, зважаючи на яскраво вира­жену позитивну емоційну оцінку власної приналежності до установи, внаслідок високої міри задоволеності низки мотиваційних потреб у її межах, вони нама­гаються адаптуватися й дотримуватися задекларованих норм поведінки. Праців­ники з «когнітивно-нормативним» типом організаційної ідентичності тісно ото­тожнюють себе з організацією, виявляють високий рівень декларативних знань про загальні засади функціонування своєї компанії та її трудового колективу, але рідко демонструють активну участь у житті установи. Характерною особли­вістю працівників з «афілятивним» типом ідентичності є висока міра задово­леності потреб в афіляції, зокрема дружніх стосунках у колективі, підтримці та розумінні з боку колег, задоволенні від спілкування зі співробітниками. «Когні­тивно-адаптивний» тип ідентичності чітко усвідомлює свою приналежність до організації й на рефлексивному рівні позиціонує себе як її невід’ємну частину. Водночас низький рівень інтеріоризації цінностей та цілей організації поєд­нується зі спробами пристосовуватися до прийнятих у компанії норм поведінки. «Зріла» організаційна ідентичність співробітників характеризується високою сформованістю всіх її компонентів на когнітивному, емоційному та поведін­ковому рівнях; «незріла» ідентичність за змістовим навантаженням виступає антиподом до попередньої, оскільки характеризується низькими значеннями за всіма діагностичними показниками.

 

 

Біографія автора

  • Olena Frolova, Східноєвропейський націо­нальний університет імені Лесі Українки

    кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри загальної та соціальної психології Східноєвропейського націо­нального університету імені Лесі Українки

Посилання

Фролова О. В. Феномен організаційної ідентичності: поняття, структура та засади формування / О. В. Фролова // Психологічні перспективи. - 2013. - Вип. 21. - С. 248-257.

Завантаження

Опубліковано

2016-06-15

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Frolova, O. (2016). ТИПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ЯК ОСОБИСТІСНОГО УТВОРЕННЯ ПРАЦІВНИКА. Психологічні перспективи, 27, 293-303. https://doi.org/10.29038/2227-1376-2016-27-293-303

Схожі статті

1-10 з 415

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.