ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНЕ ОБГҐУНТУВАННЯ ЦІННОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ФРЕБЕЛІВСЬКИХ ДАРІВ У КОНТЕКСТІ СУЧАСНОЇ СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДИТИНИ: КРОС-КУЛЬТУРНИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.29038/2227-1376-2019-33-261-273Ключові слова:
криза соціалізації в родині, розвиток й активність дитини, творчий потенціал, фребелівські дари, фреблянки, навчальне виховання, інституціональна соціалізаціяАнотація
У статті розкрито зміст цінності концепції Ф. Фребеля в процесі соціалізації дитини та її актуальність на сьогодні. Це зумовлено тим, що процес соціалізації дитини в родині є різним в окремих соціальних групах унаслідок впливу соціальних, економічних і культурних процесів у трансформувальному суспільстві й має тісний зв’язок з умовами розвитку, стилями виховання в сім’ї та родинними цінностями. Розкрито можливості розвитку активності дитини з урахуванням її індивідуально-психологічних особливостей за допомогою фребелівських дарів. Авторська концепція філософії виховання, за Ф. Фребелем, спирається на трьох головних ідеях, таких як єдність Усесвіту, повага до дитини та її індивідуальності, значення гри в розвитку дитини. Вони визначають основи, на які спирається модель активності дитини. Проаналізовано досвід німецьких і польських педагогів щодо освітянської практики у фребелівських дошкільних закладах. Фрідріх Фребель підкреслював, що виховання й навчання дитини повинно інтегрувати елементарні сили: голову, руки та серце задля гарантії їй повної освіти. Навчальне виховання повинно мати глобальний характер і поєднує три аспекти: пізнавально-інтелектуальний із фізично-мануальним, а також соціальним і релігійним як відкриття людської сили розуміння світу. У контексті сучасної соціалізації дитини цей підхід є дуже актуальним і має своє підтвердження в сучасних теоріях розвитку людини, оптимізації її досягнень, а також потоку розширеної креативності як умови результативного пошуку себе в трансформувальному світі. Акцентовано увагу на тому, що важливим завданням педагога та психолога є полегшення розвитку вроджених інстинктів: праця, знання, артистичне й релігійне за допомогою відповідних предметів чи фребелівських дарів. Сучасна соціалізація приймає цінність психолого-педагогічних ідей Ф. Фребеля як активізації дитини та спонукання її до постійного накопичення нових досягнень. Інституціональна соціалізація в тісній співпраці з родиною може якісно й кількісно змінити доступ дитини до соціальних, економічних і культурних засобів, як результат – і до інших можливостей освітнього капіталу. Представлено психолого-педагогічний досвід педагогів Німеччини та Польщі щодо чинників розвитку дитини, створення для неї нових можливостей й підготовки до життя в контексті її інституціональної соціалізації.
Посилання
2. Adamovich M. M., Kopachinska I., Nichaj-Drong M. (2017) Pedagogika pochatkowa. Rekonstrukcja kluchowych problem. Wydawnyctwo Adam Marshalek, Torun,78.
3. Bilewich-Kuznia (2014) Dar gry. Metodyka i propozyciazaniat z ditmy widpowidno do pedagogicznych osnow Frebela, Lublin, 286.
4. Bruce T. (2012) Early childhood practice: Froebel today, SAGE Publication, London.
5. Bzezinska A., Chub M. (2012) Rannia opika i oswita ditej w Polsci w konteksti europejskomu, «Socialna Polityka». nr1, 15–19.
6. Griese H. M. (2016) Socjologichni teorii molodi, Wydawnyctwo «Impuls», Krakow, 130.
7. Каtarba M. K. Friedrich Wilhelm August Froebel (1782–1852) і jogo filosofia sferychna. Galeria Pedagogiw, <http//martakotarba. edu.pl/userfiles/file/ froebel.pdf> [dostep:18.07.2014]
8. Krasuska-Bużycka J. (1926) Pedagogichni Pogliady i wchytelska dijalnist F.Froebla, «Doshkilne Wychowannia», nr 1, 8.
9. Manning J. (2005) Rediscovering Froebel: A call to re-examine his life and gifts, «Early Child Education Journal» June, vol. 32, no 6, 372.
10. Możdżen S. I. (2006) Istoria wychowannia 1795–1918, Wydawnyctwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz, 35.
11. Wąsik W.(1932) Znaczennia Froebla w istoriii pedagogiky і w suchasnyj period, «Kwartalnyk Pedagogiczny», nr 3–4.