ВПЛИВ КОМП’ЮТЕРНОЇ ЗАХОПЛЕНОСТІ НА РОЗВИТОК РЕФЛЕКСИВНОСТІ У ПІДЛІТКІВ
Ключові слова:
ризик комп’ютерної залежності, комп’ютерна захопленість, рефлексія, соціальна регуляція поведінкиАнотація
Запропонована публікація містить аналіз результатів емпіричного дослід- ження, проведеного серед учнів 7-го та 9-х класів однієї із загальноосвітніх шкіл Києва на предмет наявності ризику комп’ютерної залежності та його взаємо- зв’язок із рівнем розвитку рефлексії. В дослідженні було висунуто гіпотезу про те, що високий рівень захопленості комп’ютером гальмує розвиток рефлексії в підлітків як механізму регуляції поведінки. Дослідження охопило 48 учнів та складалося з двох послідовних етапів: вимірювання рівня захопленості комп’ю- тером та вимірювання рефлексії серед опитаних школярів. Результати анкету- вання продемонстрували достатньо високий рівень комп’ютерної та інтернет- активності учнів. Більша частина респондентів, а саме 26 осіб зазначили, що вони часто та дуже часто грають у комп’ютерні ігри. Серед зазначеної групи опитаних кількість дівчат склала шестеро осіб. Крім частоти гри у комп’ютерні ігри вказані учні продемонстрували високий рівень активності також у інших видах інтернет-практик, а саме: реєстрація у соціальних мережах та часте їх відвідування, перебування в мережі від 4-х та більше годин на добу. Аналіз ставлення учнів до низки критично-оціночних суджень, спрямованих на більш
глибоку діагностику проблем, які виникають внаслідок комп’ютерної захоп- леності, виявив, що більшість підлітків, які проявили підвищений інтерес до комп’ютерних ігор та Інтернету, згодні з тим, що не помічають як спливає час за комп’ютером, що бажали б зменшити час перебування за комп’ютером та в Інтернеті, відчувають емоційне піднесення перед тим як зайти в мережу, мають проблеми із навчанням тощо. Друга частина дослідження була спрямована на вимірювання рівня рефлексивності підлітків. Загальна кількість учнів, яка прийняла участь у цьому етапі дослідження, склала 35 осіб (лише учні 9-х класів). Як ключовий діагностичний інструментарій було використано метод діаг- ностики рівня рефлексія за А. В. Карповим. В публікації було доведено досто- вірність висунутої гіпотези через наочну демонстрацію зворотного взає- мозв’язку рівня розвитку рефлексивності із частотою гри у комп’ютерні ігри.
Посилання
Bigun N. V. Subyektyvni obrazu depresiyi u pidlitkiv yak predmet psyhologichnoyi refleksiyi [Teens’ subjective images of depression as an object of psychological reflection] / N. Bigun // Psyhologiya i suspilstvo. – 2007. – No 3. – P. 108–115.
2. Буряк В. К. Формування у студентів критичного стилю мислення / В. Буряк // Вища школа. – 2007. – № 3. – C. 21–30. Buryak V. K. Formuvanya u studentiv krytuchnogo stulyu muslennya [Forming Student’s Critical Style of Thinking]
/ V. Buryak // Vyshcha shkola. – 2007. – № 3. – С. 21–30.
3. Ильенков Э. В. Диалектическая логика: очерки истории и теории / Э. В. Ильенков. – М. : Политиздат, 1984. – 320 с.
Ilyenkov E. V. Dialekticheskaya logika: oherky istorii i teorii [Dialectical Logic:
Essays of the History and Theory] / E. V. Ilyenkov. – 2-ye izd. dop. – Moscov : Politizdat, 1984. – 320 p.
4. Карпов А. В. Рефлексивность как психическое свойство и методика ее диагностики // Психологический журнал. – 2003. – № 5. – С. 45–57.
Karpov A. V. Refleksivnost’ kak psyhicheskoe svoystvo i metodyka yeyo diagnos- tyky [Reflection as Psychological Property and the Methods of Its Diagnostics] // Psyhologicheskiy jurnal. – 2003. – No 5. – P. 45–57.
5. Психология подростка. Полное руководство / под общ. ред. А. А. Реана. –
СПб. : Прайм-ЕВРОЗНАК, 2008. – 504 c.
Psyhologiya podrostka. Polnoe rukovodstvo [Adolescent’ psychology. A Complete Guide] / pod. obshc. red. A. A. Reana. – Spb. : PRAYM-YEVROZNAK, 2008. – 504 p.