ОСОБЛИВОСТІ СПРИЙНЯТТЯ ІНВАЛІДИЗОВАНИМИ СТАВЛЕННЯ СОЦІУМУ ДО СЕБЕ

Автор(и)

  • Oleg Stavitskiy Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. акад. Степана Дем’янчука

Ключові слова:

соціум, установка, інвалідність, інвалідизований, гандикапізм

Анотація

Стаття присвячена психологічному аналізу ставлення суспільства до людей з особливими потребами. У статті розкрито й уточнено поняття «гандикапізм»як суспільне явище, що актуалізується за рахунок негативних уявлень про не- повносправних.

Подано результати емпіричного дослідження проявів гандикапізму, отримані  за авторським опитувальником, який пройшов стандартизацію та апробацію. Показано ставлення до інвалідизованих осіб через їх сприйняття за параметрами: гнів, депресія, відраза, презирство, страх, ворожість, тривога, егоїзм, прагнення до домінування, антипатія, інтолерантність, упередженість, нерозвинена емпатія. Аналіз отриманих результатів дав змогу визначити, що значна частина людей з обмеженими фізичними можливостями сприймає ставлення до себе оточення як нейтральне, що засвідчує домінування показників середнього рівня за більшістю шкал. Менша частина неповносправних відзначає, що люди, які їх оточують, ставляться до них  позитивно, однак  є опитувані,  які стверджують, що соціум їх не приймає, проявляє щодо них ворожість, нетерпимість, сприймає упереджено. Особлива увага приділена розгляду саме таких даних, оскільки вони засвідчують, що людина з особливими потребами відчуває прояви гандикапізму до себе з боку соціуму.  Найбільш  високими  були показники за шкалою «Антипатія», «Упередженість» і «Нерозвинена емпатія». Це вказує на те, що інвалідизовані респонденти особливо гостро відчувають з боку соціуму негативне ставлення до себе, страждають від неадекватності їх оцінки, стереотипізованості погляду на індивідів та нездатності суспільства зрозуміти людину з обмеженими можливостями, проявити до неї співчуття.

 

Біографія автора

  • Oleg Stavitskiy, Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. акад. Степана Дем’янчука

    доктор психологічних наук, професор кафедри психології Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. акад. Степана Дем’янчука

Посилання

1. Корсини Р. Энциклопедия психологии [Электронный ресурс] / Р. Корсини, А. Ауэрбах. – Режим доступа : http://enc-dic.com/enc_psy/Gandikap-6053.html. – Название с экрана. Дата обращения 01.08.2008.
Korsini R. Enciklopedia psihologii [Encyclopedia of psychology] [Elektronniy resurs] / R. Korsini, A. Ayerbax. – Resim dostypa : http://enc-dic.com/enc_psy/ Gandikap-6053.html. – Nazvanie s ekrana. Data obrashenia 01.08.2008.
2. Ставицький О. О. Психологія гандикапізму : монографія / О. О. Ставицький. –
Рівне : ПринтХаус, 2011. – 376 с.
Stavitskiy O. O. Psihologia gandikapizma [Psychology gandycaps] : monografia /
O. O. Stavitskiy. – Rivne : PrintHays, 2011. – 376 р.
3. Ставицький О. О. Психологія проявів гандикапізму та їх регуляція: дис. … д-ра психол. наук : спец. 19.00.01 «Загальна психологія. Історія психології» / Ставицький О. О. – К., 2014. – 595 с.
Stavitskiy O. O. Psihologia projaviv gandikapizma ta ih regyljacia [Psychology of handicaps manifestations and their regulation] : dis. … d-ra psihol. nayk : spec. 19.00.01 «Zagalna psihologia. Istoria psihologii» / O. O. Stavitskiy. – K., 2014. – 595 р.

Завантаження

Опубліковано

2015-11-14

Номер

Розділ

Статті

Схожі статті

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.