ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ТРУДОГОЛІЗМУ В КОНТЕКСТІ АДИКТИВНОЇ ПОВЕДІНКИ ОСОБИСТОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.29038/2227-1376-2018-31-207-219

Ключові слова:

адикція, поведінкова залежність, трудоголізм, трудоголік, трудова залежність, трудова діяльність.

Анотація

У статті розглянуто трудоголізм як важливу проблему сучасного суспільства, оскільки невпинне зростання професійної конкуренції та вимог до спеціалістів провокують жорстоку боротьбу за робочі місця й професійний ріст. Трудоголізм – це соціально-психологічна проблема, складність якої полягає у двоякому ставленні до неї оточення та пропаганді позитивного ставлення до трудоголізму в організаціях. У статті проаналізовано останні дослідження трудоголізму у світі й у нашій країні, визначено етапи адиктивної поведінки та встановлено прояви трудоголізму на кожному з цих етапів.

Також проаналізовано особистість трудоголіка, особливості його взаємодії з оточенням, самооцінку, ставлення до роботи й відпочинку. Визначено відмін­ності трудоголіків від осіб, які просто захоплюються своєю справою, не страж­даючи від психологічної залежності, пов’язаної з нею. Установлено загальні особливості трудоголізму та його прояви на кожному етапі формування за­лежності. Описано психологічні особливості формування цієї залежності, ставлення адикта до свого оточення, відзначено зміни особистості адикта, його ставлення до своєї проблеми, емоції, які залежна людина переживає, перебуваючи в полоні адикції. Маємо змогу прослідкувати за тим, як людина, бажаючи відчути себе краще, але не докладаючи зусиль для того, щоб змінити реальну ситуацію, віддає себе на поталу недузі, котра спочатку дасть їй бажане, а потім забере все, що в неї є.

Перспективами подальших досліджень убачаємо більш детальний розгляд трудових адикцій, не описаних у цій статті,  як-от ургентної залежності та перфекціонізму, а також вивчення витоків трудоголізму крізь призму теорії ранніх дисфункційних схем Дж. Янга.

Посилання

1. Balonov, I. M. (2002). Kompyuter i podrostok [Computer and teenager]. Moskva: Eksmo [in Russian].
2. Ilin, A. P. (2011). Rabota i lichnost. Trudogolizm, perfektsionizm, len [Work and personality. Workaholism, perfectionism, laziness]. Sankt-Peterburg: Piter [in Russian].
3. Mendelevich, V. D. (2007). Rukovodstvo po addiktologii [Guide to addictology]. Sankt-Peterburg: Rech [in Russian].
4. Prokopchuk, I. (2011). Trudogolizm yak tip adiktivnoyi povedinki [Workaholism as a type of addictive behavior]. PolItichniy menedzhment-Political management. 1, 92–102 [in Ukrainian].
5. Egorova, E. (2007). Trudogolizm [Workaholism]. URL: http://medinfa.ru/ article/28/3591/[in Russian].
6. Yakovlev, V. A. (2013) .Formirovanie zavisimogo povedeniya i ego preodolenie [Formation of addiction behavior and its overcoming]. URL: https://goo.gl/2hVAQf [in Russian].
7. Jaramillo, P., Moreno G., Villegas Z. (2009). Business Ethics Project «Karoshi». URL: http://www.academia.edu/4619069/Karoshi [in English].

Завантаження

Опубліковано

2018-07-14

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Onopchenko, I. (2018). ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ТРУДОГОЛІЗМУ В КОНТЕКСТІ АДИКТИВНОЇ ПОВЕДІНКИ ОСОБИСТОСТІ. Психологічні перспективи, 31, 207-219. https://doi.org/10.29038/2227-1376-2018-31-207-219

Схожі статті

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.