ФАКТОРНА МОДЕЛЬ ПЕРЕЖИВАННЯ САМОТНОСТІ

Автор(и)

  • Narmina Oleynik Херсонський державний університет

DOI:

https://doi.org/10.29038/2227-1376-2016-27-125-137

Анотація

Стаття присвячена дослідженню феномену самотності. Труднощі визна­чення та інтерпретації сутності переживання самотності пояснюються певною суперечністю в теоретичному усвідомленні самотності як психічного феномену. Визначено, що самотність не завжди проявляється в негативному аспекті роз­витку особистості. Часто самотність може слугувати необхідною умовою само­вдосконалення особистості. Звісно самотність може супроводжуватися харак­терними негативними емоціями, почуттями та станами, та все ж таки людині просто необхідно в певних ситуаціях знаходити нові чи зміцнювати старі точки внутрішнього опору, переорієнтовуватися, перебудовувати систему значимих цілей, переключатися на інші сфери самореалізації (наприклад, творчість, зміна професійного статусу). Термін «самотність» у цьому контексті розглядається як категорія переживання. На основі принципів та категоріального апарату систем­ного підходу самотність розглядається як єдина, цілісна система, цілісність якої забезпечується тим, що переживання самотності функціонує на основі взаємодії таких компонентів, як когнітивний (забезпечує функції уявлення про пережи­вання самотності та сприйняття себе як суб’єкта; складається з таких меха­нізмів, як ідентифікація і відокремлення), емоційний (забезпечує функції емо­ційної оцінки та особливості прийняття-неприйняття власних переживань), поведінковий (забезпечує дії на певні переживання; реалізується в таких меха­нізмах, як ізоляція, відчуження й усамітнення) та мотиваційно-вольовий (комп­лекс мотивів і вольових дій щодо переживання; складається з таких механізмів, як самоактуалізація та деперсоналізація). На основі теоретичної моделі пере­живання самотності було проведено факторний аналіз для виокремлення мінімального числа узагальнених факторів, які відображають найбільш значимі характеристики досліджуваного об’єкта.

Ключові слова: самотність, ізоляція, відчуження, усамітнення, дисоційо­ваний, самоактуалізація.

 

Біографія автора

  • Narmina Oleynik, Херсонський державний університет
    аспірант Херсонського державного університету

Посилання

Korchagina S. G. Genezis, vidy i projavlenija odinochestva : monografija [Genesis, types and manifestations of solitude : a monograph] / S. G. Korchagina. – M. : MPSI, 2005. – 196 p.
Osin E. N. Differencial’nyj oprosnik perezhivanija odinochestva: struktura i svojstva [Differential questionnaire of experiences of loneliness: structure and properties] / E. N. Osin, D. A. Leont’ev // Psicgologiya : zhurnal Vysshey shkoly ekonomiky. − 2013. – T. 10, № 1. – P. 55−81.

Література:

Корчагина С. Г. Генезис, виды и проявления одиночества : монография / С. Г. Корчагина. – М. : МПСИ, 2005. − 196 с.
Осин Е. Н. Дифференциальный опросник переживания одиночества: структура и свойства / Е. Н. Осин, Д. А. Леонтьев // Психология : журнал Высшей школы экономики. − 2013. – Т. 10, № 1. – С. 55−81.

Завантаження

Опубліковано

2016-06-15

Номер

Розділ

Статті