ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЯК СОЦІАЛЬНИЙ ЧИННИК РОЗВИТКУ КРЕАТИВНОСТІ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ

Автор(и)

  • Mukola Babii Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Анотація

Творчі здібності людини особливо інтенсивно розвиваються в процесі навчання. Відтак розвиток творчої активності підлітків вимагає впровадження в навчально-виховний процес активних форм і методів навчання, що значно могли б забезпечити формування дивергентного мислення, проблемного ба­чення, фантазії та уяви учнів. Навчальна аудиторна діяльність має бути спрямованою на розвиток креативного потенціалу школяра та здійснюватися за відпо­відними напрямами: вироблення досвіду пошуково-дослідницької діяльності у вигляді навичок комбінування, конструювання та розвитку самостійної  творчості. Для правильної організації та кваліфікації підліткової творчості важ­ли­во враховувати поняття об’єктивної та суб’єктивної новизни стосовно під­літка, який ще не має потрібного життєвого досвіду, спеціальних знань і нави­чок. На кожному уроці учні набувають нові знання. Відповідно, поняття ори­гі­нальності та самостійності мають тут свою специфіку. Мета навчальної діяльності – формування наукових знань. Підліток їх здобуває у процесі засвоєння програмного матеріалу. Сучасні методичні підхо­ди до його вивчення не враховують індивідуальний рівень творчого потенціалу школяра, можливості креативно розв’язувати навчальні завдання на власний розсуд. Творчість – це здатність виконувати роботу, яка одночасно є і нова­торською (тобто ори­гі­нальною, несподіваною), і корисною, що відповідає вимогам уроку. Мета нашого дослідження – вивчити, як впливає специфіка побудови уроків за відповідним напрямом підготовки на розвиток творчих здібностей учнів підліткового віку. У досліджені взяли участь школярі, що навчаються в класах із поглибленим вивченням математичних та філологічних дисциплін, відпо­відно, природничого та гуманітарного профілів. За результатами дослідження з’ясовано, що вивчення дисциплін при­род­ничого циклу, порівняно з гумані­тарним, є більш дієвим чинником розвитку креативності підлітків Засвідчують це вищі показники гнучкості й оригі­нальності. Отож формування рівня креативності у підлітків визначається соціальними чинниками зокрема, змістом навчальної діяльності. 

Ключові слова: креативність, мислення, навчальна діяльність, оригіналь­ність, самостійність, гнучкість.

 

Біографія автора

  • Mukola Babii, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки
    кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогічної та вікової психології Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки

Посилання

Kirnos D. Individualnost i tvorceskoe mychlenie [Individuality and creativity] / D. Kirnos. – Moscow : Pedagogyca, 1992. – 221 p.
Luk A. Psychologia tvorchestva [The psychology of creativity] / A. Luke. – Moscow : Nauka, 1978. – 128 p.
Matiushkin A. Razvitie tyorcheskoj activnosnti chkolnicov [The development of the creative activity of students] / A. Matiushkin. – Moscow : Pedagogy, 1991. – 155 p.
Moliako V. Psychologya tvorchestva [Psychology of creativity] / V. Moliako. – Kiev : Znanie, 1972. – 334 p.
Ponomarev Y. Psychologya tvorchestva i pedagogika [The psychology of creativity and pedagogy] / Y. Ponomarev. – Moscow : Pedagogyka, 1976. – 280 p.

Література:

Кирнос Д. Индивидуальность и творческое мышление / Д. Кирнос. – М. : Педагогика, 1992. – 221 с.
Лук А. Н. Психология творчества / А. Н. Лук. – М. : Наука, 1978. – 128 с.
Матюшкин А. М. Развитие творческой активности школьников / А. М. Матюшкин. – М. : Педагогика, 1991. – 155 с.
Моляко В. А. Психология творчества / В. А. Моляко. – К. : Знання, 1972. – 334 с.
Пономарев Я. А. Психология творчества и педагогика / Я. А. Пономарев. – М. : Педагогика, 1976. – 280 с.

Завантаження

Опубліковано

2014-03-05

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Babii, M. (2014). ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЯК СОЦІАЛЬНИЙ ЧИННИК РОЗВИТКУ КРЕАТИВНОСТІ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ. Психологічні перспективи, 23, 8-18. https://psychoprospects.vnu.edu.ua/index.php/psychoprospects/article/view/157